شیر یک طرفه

 • ارسال: سه‌شنبه، 8 شهريور 1401 11:31
 • بازدید: 1062
  در سال 1907 فردی به نام فرانک کاتر برای رفع برگشت میعان در لوله، شیر یکطرفه با ساختاری بسیار ساده ساخت که آن را تسلا نامید و در سال 1920 حق اختراع آن را به سبب استقبال بی نظیر به نام خود ثبت نمود.
شیر یکطرفه یا غیر قابل برگشت عبارت است از شیری که دارای دو درگاه می باشد و اثر اختلاف فشار بین دو طرف آن، اجازه حرکت میعان  و گاز  در جهت مخالف را نمی دهد. همچنین این شیر در لوله های متصل به سیستم های ثانویه مانند انشعابات که ممکن است فشار آنها بیش از سیستم اصلی باشد، به کار می رود تا مانع ورود سیال از سیستم ثانویه به سیستم اصلی گردد.
شیر یک طرفه در خطوط انتقال سیال که ممکن است برگشتن سیال برای سیستم مضر باشد و یا جهت حرکت سیال بر خلاف جاذبه باشد، به منظور کنترل عدم بازگشت سیال به کار می­رود.
بر روی شیرهای یک­طرفه جهت جریان با یک پیکان مشخص می­ شود و هنگام نصب باید به جهت جریان دقت شود؛ چرا که اگر شیر در جهت اشتباه نصب شود ممکن است خسارات جدی به سیستم وارد کند. 
نماد چک ولو در نمودارهای خطوط لوله و ابزار دقیق به شکل زیر است.


شیر خودکار، با فشار سیال عمل می­ کند و وسیله کنترلی خارجی در آن وجود ندارد و مزیت آن این است که تا زمانی که فشار سیال به حد لازم نرسد شیر عمل نمی ­کند. شیر یک­طرفه تنها شیری است که نیاز به اپراتور ندارد و تنها فشار سیال برای عمل کردن آن نیاز است. به همین جهت به آن شیر خودکار نیز گفته می شود. 
در سیستم هایی که پمپ در آن به کار رفته است، محل قرارگیری شیر یک­طرفه بعد از پمپ است. زیرا بازگشت جریان به داخل پمپ عملکرد پمپ را مختل می ­کند. به همین دلیل است که به این شیر، شیر یکرفه پمپ آب نیز گفته می شود. هم­چنین در محل ورودی آب ساختمان نیز از شیر یکطرفه استفاده می ­شود تا در صورت قطع آب، آب موجود در لوله ­های ساختمان به لوله اصلی برنگردد. علاوه براین، استفاده دیگر شیر یک­طرفه در ورودی آب­­گرمکن و به منظور خالی شدن آب آن در شرایط خاص مانند شکستگی لوله و ... می باشد. 
شیرهای یک­طرفه انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع کارکرد، جنس بدنه و نوع سیال طبقه­ بندی می ­شوند.
 

راهنمای خرید شیر یکطرفه

انتخاب دقیق سایز و متریال شیر یکطرفه از این جهت حائز اهمیت است که سبب می ­شود از محصول مناسب برای کارکرد مدنظر استفاده شود که این امر، رضایت از یک خرید مطمئن و مناسب را به دنبال خواهد داشت. بهتر است برای انتخابی درست و مقرون به صرفه چندین نکته را همزمان مد نظر داشته باشید :
 • انتخاب جنس: برای انتخاب مناسب ترین متریال برای شیر یکطرفه، باید ابتدا کاربرد شیر را از نظر جنس و ویژگی­ های سیال عبوری مشخص کرد. سپس متریال متناسب با ویژگی سیال عبوری برای شیر در نظر گرفته شود.
 • انتخاب سایز و تعیین فشار کاری: پس از تعیین متریال شیر، باید سایز و فشار کاری شیر را متناسب با سیستمی که شیر قرار است در آن به کار گرفته شود تعیین کنید.
 • قیمت:در صورتی که پس از مشخص کردن جنس و کارکرد شیر یکطرفه، بیش از یک گزینه در اختیار داشتید، انتخاب شیری در الویت است که نسبت به کارایی قیمت مناسب تری دارد. به عبارتی، معیار قیمت می تواند بر انتخاب از میان برندهای مختلف تولید کننده شیر مدنظرتان تاثیرگذار باشد.
 • اصالت شیر یکطرفه:با توجه به اینکه جنس تقلبی سرمایه مالی و زمانی شما را هدر می دهد و ممکن است سبب خسارت های جبران ناپذیری گردد، ضمن اینکه ضمانت برگشت کالا برای جبران زیان آن وجود ندارد پس قبل از نهایی کردن فرایند انتخاب و خرید حتما از اصالت کالا اطمینان حاصل کنید.
 
تفاوت شیر خودکار، شیر یکطرفه و چک ولو
چک ولو در حقیقیت همان شیر یکطرفه است که به دلیل عملکرد اتوماتیک (که مانع از برگشت سیال در لوله می گردد)، شیر خودکار نیز نامیده می شود، به همین دلیل این عناوین به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند و عملا تفاوت عملکردی ندارند.
علاوه بر این برخی نام­گذاری­ ها از قبیل شیر یکطرفه فاضلاب، شیر یکطرفه پمپ آب، شیر یکطرفه هوا و آب نیز به صورت محاوره­ای استفاده می شوند که عملا به دلیل محل مورد استفاده شیر یکطرفه و کارکرد مورد انتظار از آن است.
 

انواع شیر یکطرفه بر اساس جنس  

 شیرهای یکطرفه همانند سایر شیرآلات از متریال مختلفی تولید می شوند که هر کدام کاربرد و ویژگی های خاص خود را دارا است. انواع شیر یکطرفه بر اساس جنس عبارت است از شیر یکطرفه برنجی، شیر یکطرفه چدنی، شیر یکطرفه فولادی، شیر یکطرفه استنلس استیل و شیر یکطرفه UPVC اشاره کرد. 
 

شیر یکطرفه برنجی 

شیر یکطرفه برنجی از جنس برنج ریخته گری تولید می شود که به هیچ عنوان اجازه نشت آب را نمی دهد و به راحتی در زمان خراب شدن بدون باز یا بسته کردن پیچ و مهره تعویض میگردد. شیر یکطرفه برنجی عموما به دو دسته دریچه ای و فنری تقسیم می­ شود. برندهای متفاوت و مطرحی در این زمینه فعالیت می کنند که از این میان می توان به سیم ایتالیا، کیز ایران و یورک اشاره کرد. 
 

شیر یکطرفه چدنی

این شیرآلات از جنس آلیاژهای چدن که دارای ۹۵% آهن، کربن و سیلیسیم است ساخته شده اند که در زمینه صنعت هایی مانند نیروگاه، نفت و پتروشیمی، کارخانجات، صنایع غذایی و ... کاربرد دارند و به طور معمول از چند جز ازجمله بدنه، مجرا، نشیمنگاه، ساقه، مجرابند و... تشکیل می شوند. از برندهای معتبر در تولید شیر یکطرفه چدنی میتوان به برند میراب و فاراب اشاره کرد. 
 

شیر یکطرفه  UPVC

شیر یکطرفه یو پی وی سی کارکردی مشابه با سایر شیرهای یکطرفه دارد و با اختلاف فشار سیال در دو طرف آن در جهت جریان فعال می­ شود. این شیرها از نظر ساختمان به سه دسته چسبی، یکسردنده و دوسردنده و از نظر عملکرد به شیر یکطرفه توپی UPVC، شیر یکطرفه دریچه ای UPVC، شیر یکطرفه فنردار UPVC و شیر یکطرفه بین فلنجی UPVC تقسیم می شوند. گستره سایز شیرآلاتUPVC  از ۱۶ تا ۳۱۵ میلیمتر است. 
 

شیر یکطرفه استنلس استیل 

شیر یکطرفه استنلس استیل نوعی دیگر از شیرهای یکطرفه است که از استیل ضد زنگ با آلیاژی نزدیک به  11% کروم ساخته شده است. این نوع از متریال در برابر هوا و رطوبت دچار لکه یا زنگ زدگی نمی شود و در برابر دمایی برابر 400 سانتیگراد مقاوم است. ضمن اینکه بهترین انتخاب برای محیط های خورنده می باشد. شیر یکطرفه استلس استیل از لحاظ سیال عبوری به دو دسته متفاوت تقسیم می شوند. نوع 304 این جنس برای محیط هایی با خوردندگی متوسط ( اسید ) و نوع 316 آن برای محیط هایی با  خورندگی بالا  (هم اسید و هم آب شور ) استفاده می شود. در نتیجه مقاومت نوع 316 نسبت به 304 در محیط های خورنده بیشتر است.
کاربرد شیر یکطرفه در صنعت و وسائل خانگی به شرح زیر می باشد:
 • در منازل : روی ورودی آب به طرف ساختمان قرار می دهند که در صورت قطع آب مقدار آبی که در وسائل خانگی و داخل لوله ها ذخیره شده به لوله اصلی باز نگردد.
 • روی لوله ورودی آب گرمکن ها قرار می دهند که بر اثر قطع آب و یاشکستن لوله در داخل ساختمان آب ذخیره شده در مخزن آب گرمکن خالی نشود . زیرا ممکن است کوره به کار ادامه دهد و باعث سوختن آب گرمکن گردد.
 • در پالایشگاه ها شیر یکطرفه را روی لوله خروجی تلمبه قرار می دهند که پس از انتقال مقدار لازم مواد نفتی ، و بستن تلمبه یا خاموش شدن اضطراری تلمبه مواد ارسال شده نتواند برگردد زیرا در اثر برگشت علاوه بر هدر رفتن انرژی مصرف شده برای ارسال آن ممکن است طرف دریافت کننده مواد را نیز با کمبود فوری مواجه سازد از این مهمتر ممکن است فشار مایع برگشتی که از همان مسیر رفته معکوس شود و در نتیجه تلمبه گریز از مرکز را با سرعت فزاینده بچرخاند و سرعت آنقدر زیاد شود که تلمبه داغ شده از کار بیفتد و حتی منفجرشود .
شیر یکطرفه از نظر کلي به دو دسته تقسيم مي شوند:
 1. شير يکطرفه که با نيروي جريان سيال بسته مي شوند:اين شيـرها با توجه به اين که از نيروي خارجي براي بسـته شدن استفاده نمي کنند، از انواع ديگر کندتر عمل کرده و احتمال وارد شـدن ضـربه قوچ به تجهـيزات، شيرآلات و ديگر اتصالات پيش از خود را بالا مـي برند به همين دليل در اين دسته احتمال آسيب ديدن پمپ ها بيشتر بوده و براي استفاده در ايستگاه هاي پمپاژ پيشنهاد نمي شوند.
 2. شیر یکطرفه اي که علاوه بر نيروي سيال توسط نيروي خارجي بسته مي شوند:اين نوع شيرها از انواع ديگر سريع تر بسـته شده و لذا احتمال آسيب ديدن شيرها، پمپ ها و ديگر اتـصالات موجود قبل از خود به ميزان قابل توجهي کاهش مي يابد.
دو نوع مرسوم اين شيرها که بسيار مورد استفاده قرار مي گيرند عبارتند از:
 • شير يکطرفه وزنه ای
    
  • شير يکطرفه سوپاپی فنر دار ضد ضربه قوچی
   انتخاب و بهره گيري از شير يکطرفه فنر دار با امکان بسته شدن سريع (دستـه دوم) به ويژه در ايـستگاه هاي پمپاژ به دلايل زير توصيه مي شود:
   • کاهش زمان بسته شدن ديسک به دليل کمتر بودن کورس حرکتي شير يکطرفه فنردار(سوپاپي) 
   • افزايـش نـيروي فـنر به منظور سريع تر بسته شدن شير بسـيار ساده تر و کم هـزينه تر از افـزايش جـرم وزنه در نوع يکطرفه وزنه اي است.
   • بر خلاف شير يکطرفه  وزنه اي، شیر یکطرفه سوپاپي بخش خارجي آسيب پذير ندارد. 
   • بر خلاف شيـر يکـطرفه وزنه اي، شیر یکطرفه سوپـاپي را بدون نيـاز به اعمـال تغيـيرات در ساختمان آن مـي تـوان در جـهات مخـتلف نصب کرد. 
   • طراحي اين شير امکان نصب شير پروانه اي را بلافاصله پس از خود فراهم کرده است. تعويض، تعمير ونگهداري شیر یکطرفه سوپاپي آسان و سريع تر از نوع وزنه اي است. عمر کارکرد شير با توجه به جنس فنر و شفت همچنين ياتاقان بندي مناسب آن بسيار بالاست. 
    
   شیر یک طرفه لولایی (نوسانی-دریچه ای)
   این شیر که مصرف بیش‌تری دارد دارای بدنه و درپوش می‌باشد که درون آن دیسکی که ممکن است یکی یا دوتایی باشد به وسیله پین مخصوصی به بدنه لولا شده و آویزان می‌باشد. البته در نوع دوتایی آن این پین بین دو دیسک قرار دارد. جریان سیال درموقع ورود دیسک را به طرف مسیر خود بلند کرده و از اطراف آن عبورمی‌کند. درموقع قطع جریان دیسک به نشیمن‌گاه چسبیده و اجازه برگشت به سیال را نمی‌دهد.
   زمانی که فشار جریان بالادست از جریان پایین‌دست بیشتر باشد، شیر باز شده و زمانی که جریان برگشتی فشار بالاتری داشته باشد باعث بسته شدن شیر می‌شود.
   اين شيرها براي خطوطي كه سرعت سيال پائين مي باشد مورد استفاده قرار مي گيرند و در خطوطي كه داراي جريان ضرباني مي باشند نبايد از اين شيرها استفاده نمود.چون بطور پيوسته ديسك باز و بسته شده و كوبيده شدن آن باعث از بين رفتن متعلقات شير خواهد گرديد.
   بطور كلي همانطور كه بيان شد اين نوع شير يكطرفه ها براي حالتي كه سيال حركت ضربه اي داشته و يا برگشت سيال سريع باشد گزينه مناسبي نمي باشد . از آنجائيكه اين شيرها داراي چندين قطعه بوده كه بوسيله اتصالاتي به يكديگر مرتبط گرديده اند لذا همين باعث گرديده كه در ميان ساير شير يكطرفه ها داراي كمترين استحكام باشند . علاوه بر اين در حالتيكه مجرابند حركت نسبتا بزرگي داشته باشد اين حالت مي تواند منتج به افزايش سرعت برگشت مجرابند گرديده و نيروي ضربه اي بزرگي را در حالت ناگهاني باز و بسته شدن بوجود آورد.
   اين نوع  شير يكطرفه ها را مي توان هم در حالت افقي و هم در حالت عمودي مورد استفاده قرار داد. (درحالت نصب عمودي بايد جريان سيال از پائين به بالا باشد تا نيروي جاذبه به بسته شدن مجرابند كمك نمايد.) همچنين بدليل سادگي تجهيزات تشكيل دهنده ، داراي تعميرات به نسبت ساده تري در مقايسه با ساير شير يكطرفه ها مي باشند.
   از نكاتي كه بايد در اين گونه شيرها در نظر گرفت بوجود آمدن ضربه قوچي در آنها مي باشد . ضربه قوچي در اثر يك فشار موجي (Surge Pressure) خيلي بزرگ در هنگاميكه اين شيرها بسته مي شوند بوجود مي آيد. اين شيرها فاقد متعلقات محافظ در مقابل ضربه قوچي مي باشد. مجرابندها در اين شيرها بايد مسافت زيادي را جهت باز و بسته كردن شير طي نمايد. در يك فاصله زماني كوتاه در طي اين مسير توسط مجرابند كه مي خواهد مسير را ببندد اين امكان وجود دارد كه سرعت برگشت سيال در اين حالت كمي افزايش يابد هنگامي كه مجرابند در چنين وضعيتي قرار بگيرد ضربه قوچي بوجود خواهد آمد.
 

آشفتگی و افت ‌فشار در این شیرها بسیار کم می‌باشد. دیسک و نشیمن‌گاه می‌توانند به صورت فلز و فلز یا فلز و کامپوزیت باشند.
زاویه بین نشیمن‌گاه و صفحه عمودی به عنوان Seating Angle شناخته می‌شوند و از 0 تا 45 درجه متغیر می‌باشند. معمولاً زاویه نشیمن‌گاه بین 5 تا 7 درجه است. اگر زاویه نشیمن‌گاه بزرگتر شود میزان حرکت دیسک هم کاهش می‌یابد در نتیجه بستن شیر سریع‌تر انجام می‌شود، بنابراین احتمال ضربه چکشی به حداقل می‌رسد. صفحه عمودی نیز زاویه 0 درجه دارد.
شیرهای یک‌طرفه لولایی (Swing Check Valve) اجازه عبور کامل جریان، بدون مانع و قطع جریان به صورت اتوماتیک را در صورت کاهش فشار می‌دهند. معمولاً به صورت ترکیبی همراه با شیرهای دروازه‌ای (Gate Valve) نصب می‌شوند.
Swing Check Valve  های ساده از بدنه (Body)، بونت (Bonnet) و یک دیسک که به Hinge متصل شده‌است تشکیل می‌شود.
 

 

شیر یک طرفه فشاری
در این نوع شیر یک طرفه جریان سیال باعث باز شدن شیر شده و برگشت جریان باعث بسته شدن شیر می‌گردد. از انواع شیرهای یک طرفه فشاری می‌توان شیر یک طرفه پیستونی وشیر یک طرفه کروی را نام برد.
در شیرهای یک‌ط‌رفه فشاری (Lift Check Valves) طراحی نشیمن‌گاه بسیار شبیه به شیرهای کروی می‌باشد. در آن‌ها یک پیستون یا یک توپی معمولاً به جای دیسک به کار می‌رود. شیرهای یک‌ط‌رفه فشاری به صورت ویژه برای سرویس‌هایی که در آن‌ها جریان دارای فشار و سرعت بالا بوده، مناسب می‌باشند. دیسک در این شیرها کاملاً در نشیمن‌گاه قرار می‌گیرد تا آب‌بندی در برگشت به بهترین نحو انجام شود. شیرهای یک‌طرفه فشاری هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی می‌توانند در خطوط لوله نصب شوند.
زمانی که جریان در زیر نشیمن‌گاه به حرکت در می‌آید فشار به وجود آمده دیسک را بلند کرده و از نشیمن‌گاه جدا می‌کند. زمانی که جریان متوقف شده باشد یا بر‌گردد، جریان بازگشتی و نیروی جاذبه (Gravity forced) باعث حرکت دیسک به طرف پایین شده، دیسک کاملاً به نشیمن‌گاه می‌چسبد و باعث آب‌بندی و جلوگیری از بازگشت جریان می‌شود.
شیرهای یک‌طرفه فشاری آب‌بندی بهتری را نسبت به شیرهای یک‌طرفه لولایی ایجاد می‌کنند. در طراحی برخی از پلاگ‌ها در مدل پیستونی یک فنر به‌ کار می‌رود تا دیسک را در حالت بسته نگه‌دارد. این فنر اطمینان می‌دهد که شیر تنها زمانی اجازه عبور جریان را دارد که فشار در بالا‌دست به اندازه کافی زیاد باشد.
مدل توپی بسیار ساده بوده و به سادگی بر اساس اصل جاذبه عمل می‌کند. زمانی که جریان فشار لازم برای حرکت توپی را داشته باشد، آن را به طرف جلو می‌کشاند و سیال از اطراف توپی عبور می‌کنند. هنگامی که فشار کاهش پیدا کند توپی به سمت عقب حرکت کرده و آب‌بندی به صورت کامل انجام می‌شود. هم‌چنین از این مدل در سیالات با ویسکوزیته بالا استفاده می‌شود. این نوع شیر یک طرفه در دو نوع کره‌ای افقی و عمودی وجود دارد. در نوع عمودی مسیر جریان مستقیم است و این شیر بیش‌تر درجاهایی که قطع جریان به صورت فوری لازم باشد بکار می‌رود.  

شیر یک ‌طرفه پروانه ای (دیسکی دو تکه)
دو نیمه که یک دیسک را تشکیل می‌دهند و از مرکز به سمت یکدیگر جمع می‌شوند با فشار رفت باز و با فشار برگشت بسته می‌شوند. این نوع شیر در جریان‌های مایعات و گازهای فشار پایین از محبوبیت زیادی برخوردار می‌باشد. وزن کم و ساختمان فشرده و کم‌حجم آن‌ها باعث کاربردشان در مواقعی که فضا برای ما اهمیت دارد، می‌شود. این نوع شیرها حدوداً 80 تا 90 درصد سبکتر از شیرهای یک‌طرفه کامل مرسوم هستند این مدل مکرراً در سیستم‌هایی که شیرهای پروانه‌ای استفاده می‌کنند به کار می‌رود. در ضمن هزینه نصب و تعمیرات آن‌ها نسبت به سایر شیرآلات بسیار کم می‌باشد.

 
 

 شیر یک‌طرفه با دیسک وارونه
شیرهای یک‌طرفه با مجرابند وارونه، شبیه به شیر یک‌طرفه نوسانی هستند. همانطور که در شکل بالا مشخص است، مجرابند این نوع شیرها هنگام عبور جریان، بصورت افقی قرار می‌گیرند؛ این نوع مجرابند، برای برقراری جریان، بصورت افقی و در راستای جریان قرار گرفته و کمترین مقاومت را در برابر عبور جریان از خود نشان می‌دهند. پس از کاهش تمایل جریان برای عبور، دریچه به حالت اول خود باز می‌گردد و جریان قطع می‌گردد.
در این نوع شیر، زمان قطع جریان سریعتر است، لذا امکان ایجاد ضربه‌ی قوچی بسیار کم و برای جریان‌های ضربه‌ای مناسب می‌باشند؛ میزان افت فشار جریان در این شیر، بسیار کم می‌باشد.

شیر یک‌طرفه دیافراگمی
در این نوع شیر، از یک دیافراگم لاستیکی منعطف در یک قسمت مخروطی استفاده می‌شود. برای عبور جریان، دیافراگم از قسمت اصلی جدا شده، و به سمت خط منحرف شده و امکان برقرای جریان به وجود می‌آید. برای قطع جریان، با افت آن دیافراگم به حالت اصلی خود برگشته و مسیر مسدود می‌گردد.
 
مقایسه برند ها جهت مشاوره فروش
شیر یکطرفه برنجی دریچه ای و فنری سیم ایتالیا 
شیرهای یکطرفه برنجی سیم ایتالیا که در زبان محاوره ­ای شیر یکطرفه ایتالیایی نیز نامیده می­ شوند دو نوع هستند. این دو نوع عبارتند از شیر یکطرفه برنجی دریچه ای سیم ایتالیا وشیر یکطرفه برنجی فنری سیم ایتالیا. 
هر دو نوع شیر یکطرفه سیم ایتالیا منطبق با الزامات استاندارد ایزو 9001 تولید می شوند و تست آن مطابق با استاندارد EN 12266-1 صورت می گیرد. تفاوت اصلی دو نوع مختلف شیر یکطرفه سیم ایتالیا در فشار و دمای کاری آن­هاست. شیر یک طرفه فنری سیم ایتالیا برای فشار کاری 20 بار و دمای کاری (10-) تا 110 درجه سانتیگراد مناسب است در حالی که شیر یکطرفه دریچه ای سیم ایتالیا برای فشار کاری 16 بار و دمای کاری (10-) تا 150 درجه سانتیگراد طراحی شده است.
 
شیر یکطرفه دریچه ای و فنری کیز ایران
شیر یکطرفه کیزایران غالبا در شبکه های آبرسانی شهری، تأسیسات حرارتی ساختمان، مصارف صنعتی، پمپ ها، شبکه های نفت و روغن رسانی و درمجموع در شبکه هایی که حرکت سیال از یک طرف مجاز و از خلاف جهت غیر مجاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. انواع شیرهای یکطرفه کیز ایران عبارتند از: شیر یکطرفه دریچه ای کیز ایران، شیر یکطرفه فنری کیزایران و شیر سوپاپی کیز ایران.
 
محاسن و مزایای شیر یکطرفه کیز ایران عبارت است از:
 • مقاومت دربرابر خوردگی و فرسودگی
 • مقاومت دربرابر رسوب پذیری
 • آب بندی به طورکامل
 • بی صدا بودن هنگام باز و بسته شدن دریچه
 • باز شدن سوپاپ با حداقل فشار سیال (در نوع فنری)
 • تعبیه یک عدد لاستیک آببندی از جنس NBR بر روی دریچه استیل باعث آببندی صددرصد در ناحیه آبرو و از بین بردن صدا بر اثر ضربه ای که دریچه به بدنه شیر در زمان باز و بسته شدن دریچه به وجود می آورد، شده است.
 • علاوه بر این، شیر یکطرفه روپیچ نیز از دیگر انواع شیر یکطرفه کیز ایران است. 
انواع شیر یکطرفه چدنی میراب
شیرآلات اتوماتیک یا شیرآلات یکطرفه چدنی میراب به طور کامل با واکنش به جریان و فشار تولید شده توسط جریان‌های عبوری از داخل آن­ها فعال می‌شوند.
شیر یکطرفه چدنی میراب همچنین به عنوان شیرآلات بدون بازگشت نیز شناخته می‌شود، این شیرآلات به جریانات مایع، هوا و یا گاز‌ در در یک جهت اجازه جریان می‌دهند و مانع از جریان بازگشتی می‌شوند.
 
شیر یکطرفه دریچه ای فلنجدار میراب
شیر  یکطرفه دریچه ای میراب در صنایع مختلفی که از سیالاتی همچون آب خام، آب دریا، آب آشامیدنی، گاز و بخار در آن‌‌ها استفاده می‌شود، کاربرد دارد. طراحی خاص این نوع از شیرآلات صنعتی طوری است که سروصدای کمی دارد و افت فشار آن‌‌ها پایین است. به وسیله قطعه ای پلاستیکی آببندی می‌شوند و مناسب برای عبور مواد جامد همچون فاضلاب نیز می‌باشند.
 
شیر یکطرفه ویفری لولایی میراب
شیر یکطرفه ویفری لولایی میراب به‌گونه‌ای است که یک صفحه مسدودکننده با حرکت آونگی عمل باز شدن مسیر جریان و ممانعت از بازگشت را انجام می‌دهد. شیر یکطرفه ویفری، بدون فلنج و بدنه باریک است و در تاسیسات ساختمان‌ها، فاضلاب‌ها، موتورخانه‌ها، کشاورزی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
آب خام و آب آشامیدنی تا دمای ۷۰ درجه سانتی گراد می‌توانند سیالات مناسب برای این شیر باشند. از مزایای این شیر به کوچک بودن و کم حجم بودن و همچنین افت فشار کم می‌توان اشاره کرد.
 
شیر یکطرفه وزنه ای میراب 
این نوع از شیرآلات صنعتی در زمانی که فشار سیال در زمان برگشت نسبت به فشار زمان رفت بیشتر باشد، جریان را با بسته شدن شیر قطع می‌کند و بدین ترتیب می‌توان سرعت بسته شدن را تنظیم کرد. این شیرها برای انواع آب‌ها تا ۷۰ درجه سانتی گراد و برای گاز تا دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد شیر یکطرفه وزنه‌ای در صنایع آب و فاضلاب، کشاورزی، شبکه‌های انتقال آب و ... است. 
 
شیر یکطرفه وزنه ای ترمزدار میراب
شیر یکطرفه وزنه‌ای ترمزدار میراب دارای ترمز هیدورلیکی بوده و سبب تنظیم سرعت باز و بسته شدن پروانه می‌شود. این کار از ضربه جلوگیری می‌کند. کاربرد این شیر در مواقعی است که می‌خواهیم مقدار جزیی از آب یا سیال برگردد و پروانه باید با تاخیر بسته شود، که همانطور که گفته شد می‌توان این سرعت را تنظیم نمود. جنس این نوع از شیرآلات صنعتی می‌تواند از آلومینیوم، استنلس استیل و فولاد باشد. سیالات مناسب برای این شیر نیز آب آشامیدنی، آب دریا و آب خام می‌باشد. 
 
شیر یکطرفه نازل دار میراب 
شیر یکطرفه نازل دار میراب در صنایع مختلف آب و فاضلاب، موتورخانه، تصفیه خانه و برای انتقال آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از شیرآلات صنعتی می‌توانند از جنس‌های آلومینیوم، استیل، چدن و یا فولاد باشند. این شیرها افت فشار بسیار پایینی دارند و همچنین طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که حجم کمی داشته و در جاهایی که از نظر فضا و وزن محدودیت وجود داشته باشد، گزینه مناسبی هستند. این شیرها از استحکام بالایی برخوردارند به همین دلیل می‌توانند در پالایشگاه، صنایع گاز، نیروگاه‌ها و .. مورد استفاده قرار بگیرند.
 
شیر یکطرفه سوپاپی مکش میراب
در شیر سوپاپی مکش میراب، یک دیسک، کار آببندی را انجام می‌دهد، این شیرها بسیار بی‌سروصدا هستند و قابلیت نصب به صورت‌های افقی و عمودی را دارند از شیرهای یکطرفه سوپاپی مکش‌ میراب می‌توان در صنایع آب و فاضلاب، آتشنشانی، شبکه‌های انتقال و توزیع آب و... استفاده کرد. آب خام و آب آشامیدنی تا دمای ۷۰ درجه سانتی گراد، سیالات مناسب برای این نوع از شیرآلات صنعتی هستند. 
 
شیر یکطرفه فنردار میراب
ویژگی‌های این نوع از شیرآلات صنعتی نیز همچون شیر یکطرفه سوپاپی مکش است. افت فشار کم، طراحی خاص و کم حجم، آببندی توسط دیسک متحرک و ... از جمله این ویژگی‌ها می‌باشند. این شیرآلات صنعتی می‌توانند از جنس چدن، آلومینیوم، فولاد و استیل باشند و در صنایع مختلف کاربرد دارند. 
 
دریچه تخلیه میراب
کاربرد این نوع از شیرآلات صنعتی برای انتقال آب خام و یا آب آشامیدنی است و جنس آن‌ها می‌تواند از نوع فولاد و یا چدن باشد. درجه حرارت سیال در دریچه تخلیه میراب باید تا ۷۰ درجه سانتی گراد باشد. کار این دریچه این است که آب و فاضلاب را به فضای بیرون می‌راند. همچنین این دریچه مانع از ورود عوامل محیطی و جانوران به داخل لوله نیز می‌شود. 
 

سخنی از مدیر عامل

با عرض سلام و ادب خدمت مخاطبین گرامی سایت گروه صنعتی پامچال، اینجانب محمود هراتیان اول دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت متولد سال 1349 متاهل دارای دو فرزند ، عاشق تولید و سفر با وسیله شخصی به دور دنیا می باشم . مجموعه گروه صنعتی پامچال شامل شرکت های دادرس آتش توچال تولیدکننده کپسول های آتش نشانی توچال ، واحد تولید جعبه های آتش نشانی پامچال شرکت مهندسی آتش نشان پامچال و شرکت فنون آذران پردیس جم آزمایشگاه همکار اداره استاندارد( آزمایشگاه آکرودیته ) به شماره گواهی تایید صلاحیت ES/3170 و دارای صلاحیت شغلی می باشد .

مهندس محمود هراتیان مدیریت کارخانه پامچال


پیج گروه صنعتی پامچال را در اینستاگرام دنبال کنید...