جعبه

جعبه آتشنشانی پامچال تک کابین فولادی توکار

جعبه آتشنشانی پامچال دو کابین فولادی توکار

جعبه آتشنشانی پامچال دو کابین فولادی توکار

جعبه آتشنشانی پامچال تک کابین فولادی روکار

جعبه آتشنشانی پامچال تک کابین فولادی روکار

جعبه آتشنشانی پامچال تک کابین استیل توکار

جعبه آتشنشانی پامچال تک کابین استیل توکار

جعبه آتشنشانی پامچال تک کابین استیل توکار

جعبه آتشنشانی پامچال تک کابین استیل توکار

جعبه آتشنشانی پامچال دو کابین استیل توکار

جعبه آتشنشانی پامچال دو کابین استیل توکار

جعبه آتشنشانی پامچال دو طبقه توکار

جعبه آتشنشانی پامچال دو طبقه توکار

قطعات

بازویی قرقره هوزریل مدل HA

شیلنگ رابر یک اینچ

شیلنگ ورودی یک اینچ

شیلنگ آتش نشانی نیمه سخت

لولا روکار کتابی پیچ مخفی 180 درجه

نازل سه حالته

توپی مخصوص قرقره

نقشه

نقشه جعبه آتش نشانی مدل HA تک کابین روکار

نقشه جعبه آتش نشانی مدل HA تک کابین توکار

نقشه جعبه آتش نشانی مدل HA دو کابین روکار

نقشه جعبه آتش نشانی مدل HA دو کابین توکار

توضیحات

  • قاب دو خم برای استحکام بیشتر لبه های جعبه
  • شیر آتش نشانی در صورت سفارش مشتری به همراه جعبه به فروش خواهد رسید.
  • طبق استاندارد ملی 22157 تمام جعبه های آتش نشانی و تجهیزات درونی آنها باید هر 5 سال در حداکثر فشار کاری ذکر شده در این استاندارد ملی، آزمون هیدرواستاتیک شوند. در این خصوص با عاملین مجاز خدمات پس از فروش این شرکت و یا واحد فروش این شرکت تماس حاصل فرمایید.

جعبه آتش نشانی چیست ؟

  
جعبه آتش نشانی در بسیاری از ساختمان های امروزی تعبیه می شود. لابد برای شما هم پیش آمده که در ساختمان های اداری یا مسکونی جعبه هایی را دیده اید که حرف F روی آنها نوشته شده است. اما نفهمیده اید که این جعبه چیست و برای چه کاری تعبیه شده است. این جعبه ها که به آن فایر باکس نیز می گویند، جعبه هایی برای خاموش کردن آتش می باشند. این جعبه ها تاثیر زیادی در سهولت خاموش شدن آتش در دقایق اولیه دارند. در نتیجه وجود آن ها برای هر ساختمانی لازم است. در ادامه می خواهیم به معرفی کامل جعبه های آتش نشانی بپردازیم.

جعبه آتش نشانی چیست و برای چه کاری استفاده می شود؟

جعبه آتش نشانی،جعبه ای است که سیستم های مربوط به اطفاء حریق را در خود جای داده است. قرار دادن این جعبه ها در ساختمان ها باعث آسان تر شدن کار آتش نشان ها و همچنین تسریع خاموش کردن آتش می شود. این جعبه ها در خود شلنگ آتش نشانی، قرقره، نازل، شیرفلکه، کوپلینگ و هیدرات را دارند. سیستم های موجود در جعبه های آتش نشانی علاوه بر خاموش کردن آتش، می توانند دود و غبار ناشی از آتش سوزی را در فضا پاک کنند. برخی از جعبه های آتش نشانی دارای کپسول آتش نشانی نیز می باشند که خود کمک زیادی به خاموش کردن آتش می کنند.
 
جعبه های آتش نشانی باید نزدیک درب ورودی و خروجی، راه پله ها و دالان ها نصب شوند. تا در صورت وقوع آتش سوزی دسترسی به آن ها آسان باشد. فاصله هر جعبه آتش نشانی از جعبه دیگر نباید بیش از 20 متر باشد. جعبه های آتش نشانی باید در فاصله 120 تا 130 سانتی متری از سطح زمین نصب شوند. طول شلنگ موجود در جعبه های آتش نشانی نباید از 30 متر بیشتر باشد. محتویات داخل جعبه باید حداقل 5 سانتی متر با دیواره های جعبه فاصله داشته باشند تا در صورت وقوع آتش سوزی ضربه ای به سیستم های داخل جعبه وارد نشود.
 

جنس این جعبه از چیست و چگونه ساخته می شود؟

 

جنس جعبه آتش نشانی باید به گونه ای باشد که در برابر آتش سوزی مقاومت لازم را از خود نشان دهد. در قدیم جعبه های آتش نشانی به صورت دستی ساخته می شدند. اما امروزه این جعبه ها به صورت اتوماتیک در کارخانه های مخصوص ساخته می شوند که از امنیت بالاتری برخوردارند. جنس این جعبه ها از ورقه های استیل و یا فایبرگلاس می باشد که در برابر آتش سوزی و حرارت استحکام بالایی از خود نشان می دهند.
جعبه های آتش نشانی به صورت دیواری و محوطه ای نصب می شوند. جعبه آتش نشانی دیواری به صورت روکار و توکار ساخته می شوند. در ساختمان های قدیمی این جعبه صورت روکار می باشد. عمق دیواری که جعبه در آن قرار می گیرد باید زیاد باشد. زیرا عمق جعبه های آتش نشانی 18 سانتی متر می باشد. جعبه هایی که در محوطه ها و پارکینگ ها نصب می شوند به صورت پایه ای و ایستاده قرار می گیرند. جنس شیلنگ های جعبه آتش نشانی بستگی به نوع سیستم آبرسانی ساختمان دارد. سیستم های آبرسانی به صورت تر، خشک و ترکیبی وجود دارند که تفاوت هایی با یکدیگر دارند.
 

انواع جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی از لحاظ جنس شلنگ و کاربرد آن به دو نوع تقسیم می شود. فایرباکس و هوزریل دو نوع از جعبه های آتش نشانی می باشند. جنس شلنگ های فایرباکس از نوع پارچه ای می باشند که به آن برزنتی می گویند. افراد غیرمتخصص نمی توانند از این جعبه ها استفاده کنند. برخی افراد به تمامی جعبه های آتش نشانی، فایرباکس می گوید که این نادرست است. نوع دوم آن هوزریل می باشد که جنس شیلنگ های این جعبه مانند شیلنگ های معمولی از پلاستیک و نخ می باشد. در نتیجه افراد عادی نیز می توانند از این جعبه ها استفاده کنند. سرعت عمل جعبه های آتش نشانی هوزریل از انواع دیگر بیشتر می باشند.
 
 
 
 
 

چک لیست جعبه آتش نشانی

  
چک لیست جعبه آتش نشانی طیف وسیعی از ابزارها و دستورالعمل های مرتبط با آن ها را شامل می شود. هر کدام از آن ها به نحوی در عملیات خاموش کردن آتش نقش خاصی را بر عهده دارند. تجهیزات جعبه آتش نشانی در تمام مراکز خصوصی و دولتی جزء مهمترین تجهیزات به شما می روند. امروزه تمامی مراکز ملزم هستند تا متناسب با محیط خود تجهیزات آتش نشانی داشته باشند. به این طریق در مواقع لزوم (هنگام آتش سوزی) از آن ها استفاده می کنند. در نتیجه اتفاقات ناشی از آتش سوزی را به حداقل می رسانند.
 

منظور از لیست جعبه آتش نشانی چیست؟

 
چک لیست جعبه آتش نشانی بدین منظور استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود تجهیزات داخل جعبه متناسب با محل مورد نظر انتخاب شده است.

سازمان آتش نشانی به صورت مرتب این چک لیست ها را بررسی میکند. به این طریق مطمئن می شود نصب یک جعبه در یک محل با تجهیزات مناسب و استاندارد انجام شده است. چک لیست در بر گیرنده نیازهای جعبه آتش نشانی است. چک لیست را می توانید به صورت دیجیتالی یا به صورت دستی تهیه کنید.
زمانی که می خواهید چک لیست جعبه آتش نشانی تهیه کنید به تمام جزئیات توجه کنید. به این طریق زمانی که وارد مرحله تهیه تجهیزات می شوید می توانید به راحتی از آن استفاده کنید.
لوازمی که در چک لیست قرار داده می شوند باید کاملا استاندارد باشند. یعنی بر اساس آخرین قوانین و مقررات سازمان آتش نشانی جمع آوری شده باشند. به روز بودن تجهیزات آتش نشانی یک مسئله بسیار مهم است. باید در چک لیست تجهیزاتی را بگنجانید که امکان استفاده از آن ها برای همه آسان باشد. همچنین از به روزترین فناوری ها در طراحی و تولید آن ها استفاده شده باشد.
 

ضرورت چک لیست جعبه آتش نشانی

تهیه چک لیست جعبه آتش نشانی کمک می کند تا تمام فرآیندهای مربوط به تهیه تجهیزات، نصب و راه اندازی مدیریت شود. با این کار می توانید یک برنامه کاری منظم داشته باشید و بر اساس آن می توانید به بهره وری بیشتری دست پیدا کنید.
با تهیه چک لیست می توانید تجهیزات مهم برای جعبه آتش نشانی را شناسایی کنید. ممکن است برای هر مکانی تهیه یکی سری تجهیزات از جمله جعبه آتش نشانی ضرورت داشته باشد. اگر این تجهیزات در چک لیست آورده شوند به راحتی گردآوری و نصب می شوند.

مزایای استفاده از چک لیست جعبه آتش نشانی

 
وجود چک لیست جعبه آتش نشانی کمک می کند تا نصب و راه اندازی جعبه آتش نشانی سازمان یافته تر و منظم تر پیش برود.
معمولا چک لیست ها دارای یک جدول زمانی برای انجام هر آیتم هستند که اگر بر اساس آن ها پیش برود هر جعبه کاملا به صورت استاندارد و در جای خود و با تجهیزات مناسب نصب می شود.
چک لیست ها را می توان بر اساس استانداردها و ضوابط جدید بروز رسانی کرد.
 تجهیزات مناسب برای هر جعبه آتش نشانی به صورت شفاف در چک لیست آورده می شود.
استفاده از چک لیست جعبه آتش نشانی باعث می شود که یک جعبه در سریع ترین زمان ممکن و با تجهیزات کامل در یک محیط مناسب نصب شود.

چک لیست جعبه آتش نشانی شامل چه مواردی می شود؟

باید در چک لیست جعبه آتش نشانی عناصر مهمی آورده شود. هر چک لیست دارای بخش های مجزایی است که باید به صورت دقیق و سازمان یافته تکمیل شود. یکی از بخش های چک لیست جعبه مربوط به تجهیزات مورد نیاز جعبه است. در این بخش باید بر اساس مکان نصب جعبه ، تجهیزات به روز و استانداردی انتخاب شود.
در چک لیست تعداد تجهیزات و مشخصات آن ها به صورت دقیق درج می شود. یک بخش از چک لیست مربوط به توضیحات است که باید هر آنچه در مورد تجهیزات و روش های نصب و راه اندازی آن ها ضرورت دارد در بخش توضیحات درج شود. در پایان باید منابع تهیه چک لیست به صورت دقیق آورده شود و در صورت نیاز هر چند وقت یک بار چک لیست به روز رسانی شود.
در پایان
چک لیست جعبه آتش نشانی باید شامل تجهیزات مختلف برای افراد عادی و افراد آموزش دیده باشد و خود جعبه در مکانی نصب شود که دسترسی به آن برای افراد آسان باشد.
 
 
 

پیج گروه صنعتی پامچال را در اینستاگرام دنبال کنید...