شیر سیامی
22 شهریور 1395 0 comment

شیر سیامی

تعاریف

  • سیستم تر: در سیستم تر لوله اصلی عمودی (رایزر) همواره پر آب نگهداری شده و به منبع تأمین آب متصل می باشد.

  • سیستم خشک: سیستم خشک همواره خشک نگهداری شده و در هنگام نیاز، آب از خودروهای آتش نشانی به آن تزریق می گردد.

رایزر تر (Wet Riser )
رایزر تر لوله ای است عمودی شکل که درسرتاسر ساختمان امتداد یافته و دائماً دارای آب بوده و در هر طبقه از ساختمان که لازم باشد با باز نمودن خروجی ها می توان از آب درون آن برای اطفأ حریق استفاده نمود.

 


رایزر خشک (Dry Riser)
رایزر خشک لوله ای است به شکل عمودی که در حالت عادی خالی از آب بوده و در هرطبقه به یک خروجی متصل می گردد. رایز خشک به آب شهری یا منبع ذخیره متصل نبوده و بوسیله ورودیهای پیش بینی شده می تواند توسط پمپهای خودروی آتش نشانی تغذیه شود. این رایزر به آتش نشانها اجازه می دهد بدون اتلاف وقت برای لوله کشی عمودی از محل خودروی آتش نشانی تا طبقات فوقانی ساختمان، به راحتی و با استفاده از یک بند لوله استاندارد آتش نشانی، آتش سوزی را در هر طبقه ساختمان مهار نمایند.

 

 

رایزر ترکیبی
در این روش تنها یک رایزر تمامی جعبه ها و انشعابات داخل آنها را تغذیه می نماید. این رایزر در شرایط معمول، دارای آب بوده و توسط پمپ ها و مخزن مستقر در ساختمان تغذیه می شود. در صورتی که نیروهای آتش نشان، اقدام به اتصال خروجی پمپ مخصوص خود به شیر سیامی ساختمان نمایند، این سیستم از آب خودروی آتش نشانی تغذیه می گردد.

 

 

شیر سیامی
شیرهای آتش نشانی دوقلو ملقب به شیرهای سیامی هستند این نوع شیرها که در ابتدای ورودی ساختمان ها نصب می شود به منظور آبرسانی هنگام آتش سوزی به شبکه اطفا حریق خشک و یا ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به نوع استفاده و محل استفاده سایزهای شیرآتش نشانی سیامی متفاوت است. اما جنس این نوع شیرها عمدتا از چدن خواهد بود تا استحکام بالایی داشته باشد.این شیرها بدون والف یا فلکه بوده و صرفاً جهت انتقال آب از طریق منبع بیرون ساختمان از قبیل خودرو آتش نشانی به داخل جعبه های آتش نشانی استفاده می شود و نهایتا در داخل جعبه های آتش نشانی با قراردادن یک عدد شیرفلکه برنجی فشار قوی یا همان شیر خشک منبع تغذیه، آب برای اطفای حریق توسط آتش نشان‌ها مورد بهره برداری قرار می‌گیرد .
لازم به توضیح است شیرهای سیامی در 2 سایز 2.5 اینچ و 4 اینچ در قسمت ورودی ساختمان می‌باشند اما سایز دریافت آب آنها در هر دو مورد همان 2.5 اینچ از هر سر است که بصورت V انگلیسی با تعبیه یک عدد پولک قطع و وصل در داخل آنها اگر از یک قسمت آن آبرسانی انجام شود قسمت کناری به وسیله پولک بسته شده تا از خروج آب جلوگیری کند.
دو سر بالای آنها دارای 2 عدد کوپلینگ رزوه دار به سایز 2.5 اینچ با درپوش مخصوص و در دیگر آن به حالت رزوه دار به دو صورت رزوه از داخل و یا رزوه از بیرون موجود است.
جریان آب از دو ورودی آن وارد شیر می‌شود و با رسیدن به خروجی به یک جریان واحد تبدیل شده و در نتیجه دبی آب خروجی افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. برای نصب این شیر بهتر است آن را در مکانی نصب کنید که به خوبی قابل مشاهده بوده و دسترسی به آن به راحتی صورت گیرد ولی این شیر اغلب به سرقت میرود که در این خصوص الزامات اتش نشانی اشاره کرده است اتصال مخصوص را در داخل حیاط یا لابی اصلی ساختمان نصب کنید و این اتصال باید در نزدیک ترین محل امن نسبت به ورودی اصلی ساختمان جانمایی شده و امکان دسترسی برای نیروهای آتش نشانی محیا گردد.

 


جهت اتصال شیر سیامی به رایزر طبق ضوابط آتش نشانی بایستی به منظور جلوگیری از تخلیه آب رایزر بین اتصال شیر سیامی و رایزر از دو عدد شیر یک طرفه استفاده گردد.
اصولا دو دیدگاه در خصوص متصل شدن شیر سیامی به رایزرها وجود دارد:

  1. انشعاب شیرسیامی به رایزر خشک مستقیما متصل گردد.

  2. انشعاب شیر سیامی مستقیما به رایزر مشترک خشک و تر متصل گردد.

در خصوص ارتفاع نصب این شیر از کف تمام شده خیابان بنا به اینکه بایستی از سطح برف رو بالاتر اجرا گردد حداقل ارتفاع نصب شیر سیامی از کف ۸۰ سانتی متر اجرا می گردد.
پژوهش‌های علمی و تجربیات عملی نشان داده یک دستگاه شیر آتش نشانی در شهر یا مناطق صنعتی خطرآفرین می‌تواند عملکردی بهتر از خودروی آتش نشانی داشته باشد. این در حالی است که هزینه خرید و نصب شیر در مقایسه با هزینه‌هایی که برای خرید و نگهداری خودرو انجام شود، بسیار اندک است. علاوه بر این، شیر آتش نشانی سوای بازدیدهای منظم برای اطمینان از سالم و بی نقص بودن آن چندان نیاز به مراقبت دائمی ندارد. از همین رو ضرورت دارد تا اهمیت شیر آتش نشانی، این وسیله کوچک اما با کارایی بالا برای جامعه آتش نشانان کشور و همچنین کارشناسان و مدیران شهری بازگو گردد.

 

Read 208 times
Rate this item
(0 votes)
Super User

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliq Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.

Website: www.jooomshaper.com

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

صدای مشتری

ارتباط با مدیریت گروه صنعتی پامچال

تماس با ما

اصفهان - منطقه صنعتی دولت آباد - کوی اطلس (19) - پلاک سوم- گروه صنعتی پامچال

45837000 - 031 , 45837001 - 031

دفتر تهران: یوسف آباد- میدان سلماس- پلاک 96- واحد 1

88025296- 021, 88024116- 021
09120129249

JoomShaper